Jump to content


Pass F5 A class Amp PCB by Impuls (GB)


stein

Recommended Posts

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Izvini na zapitkivanju, ali poÅ¡to se u proraÄune i elektroniku skoro upÅ¡te ne razumeme, samo znam da proÄitam Å¡emu i da napravim po njoj ploÄicu (radio za cevni preamp po Conrad-Johnsonu PV-2), gde se Å¡teluje mirna struja na F5, odnosno Å¡ta bi trebalo da se promeni u odnosu na osnovnu Å¡emu (pretpostavljam neki otpor - ili je to možda onaj varistor?)

Link to comment
Share on other sites

Interesanrno bi bilo odraditi i GB za elkove za pojacalo. Imam povoljan izvor za nabavku Panasonic elektrolita ai F&T 22000uF/40V na sraf dolaze u obzir po ceni od 11€. Sto se tice Panasonica morate mi reci koji model vas interesuje pa da proverim cene ali su u rangu cena na http://search.digikey.com/scripts/DkSea ... e=P6921-ND

http://search.digikey.com/scripts/DkSearch/dksus.dll?Detail&name=P6922-ND' rel="external nofollow">

Link to comment
Share on other sites

Da rezimiram

@stein - (4+4+6+2) 16 kom.

@WEISS - 2 kom.

@Boban - 4 kom.

@walter1 - 2 kom.

@CarAca - 2 kom

@Palamudin - 2kom

@SandroNS - 2 kom

@Zek - 2 kom

TrenutaÄni total 26 ploÄica (ono gore kod mene je zbog anonimnosti naruÄilaca, ide na moj konto i samo zarad moje liÄne evidencije)

Link to comment
Share on other sites

Bobane koja je provizija za dovlacenje iz Digikey-a? Na zalost linija odakle ja vucem nema toliki izbor. Imaju samo 10000uF/35V verzija DA, uzi visi, i cena bi u Srbiji bila 3,6€. Razmisljam u smeru da sto vise clanova sastavi F5 a to moze samo ako komponente budu jeftine. Zato sam i pitao kako bi zvucalo sa manje elektrolita i kako bi se ponasalo sa manjim trafoom. Logicno je razmisljanje da trafo treba biti predimenzionisan za ovakvo pojacalo ali ako imamo a klasu, sto ce reci da uvek ide jednaka struja kroz tranzistore onda je dovoljno dimenzionisati trafo da da samo toliku struju pa makar i sa rednim stabilizatorom da bi se izbeglo brujanje. Da li uspevate da me pratite u razmisljaju ili da pojednostavim?

Link to comment
Share on other sites

POjacalo u A klasi vuce uvek istu struju sem u trenucima kada je pojacan a otpor zvucnika pada pa pojacalo prelazi u AB klasu. U tim trenucim atransformator treba da nadoknadi potrebnu struju i zbog toga se predimenzionise. Sledeca situacija zbog cega treba predimenzionisati trafo je kada imamo jako velik kapacitet u elektrolitima. U tom slucaju vreme dopunjavanja elektrolita je jako malo pa je struja ogromna. Ukoliko stavimo manji elektrolit iza trafoa brujanje ce biti izrazeno. Ako nakon tog elektrolita stavimo redni stabilizator da nam stabilise napon na potreban i ponovo elektrolite dobijamo situaciju kada sa manje kapaciteta dobijamo ispravljac bez brujanja i ustedu na trafou a uz samo jedan redni stabilizator koji bi trebao da podnese struju pojacala u celom vremenu poluperiode mreznog napona uz disipaciju na sebi koja bi se izracunala integraljenjem odsecenog dela testere brujanja mreznog napona na prvom elektrolitu. Da skratim, usteda na snazi trafoa, usteda na kapacitetu a trosak je tranzistor za stabilizaciju. Ukoliko bi uspeli da ustedimo pola Steinovog iznosa za napajanje dobijamo daleko jeftiniji amp.

Da li neko zna neki amp a da ima stabilizaciju napona. secam se da sam vidjao neke seme ali mi mozak stao.

Link to comment
Share on other sites

batali stabilizaciju ...... ode žila iz muzike ;

tu jedino dolazi u obzir cap multiplier , ali je ipak brute force najbolja solucija .

CLC ...... ono sto je jos bolje od CRC

a da ne pominjem da bi idealno bilo napraviti LC (ili ne daj Bože LCRC .......... LCLC ) filter ......

druga stvar su stages sa manjom potrebnom strujom ..... onda ides na brute shunt reg ....

kao i uvek YMMV .......

Link to comment
Share on other sites

Mene zanimaju elektroliti, ovo sto je Boban stavio sa Digikey deluje zanimljivo ako se skupimo za preko 50 komada a to ne bi trebalo da bude problem koliko nas ima, izvinjavam se Steinu sto mu kvarimo temu za plocice ali ima veze sa F5. Ako ima jos zainteresovanih da otvaramo novu temu ili neko ima bolji predlog za nabavku

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se i preko drugih dobavljaca moze dobiti povoljna cena a da ne ide iz Amerike. Na primer 15000/25V 25x40mm bi na 5 komada bio ovde 2.7 evra a 22000uF/25V 25x50mm bi bio 3,3€. 15000uF/35V 30x40 bi bio 3,6 evra ali ce ga biti tek od 9 nedelje 2009 godine.

Sa ovim cenama je pojacalo sve pristupacnije. 8 komada po 15000/25V kosta 22€. Ostaje samo da odradim stampu za elkove i da porucimo otpore u Gb. Jedino bi hmolio ko ima informaciju za povoljnu nabavku Intertechnic RCA i zvucnickih konektora. Kada se uzme u obzir cena nabavke tranzistora u GB, cena plocica, cena elkova i cena konektora + transformator ispada da bez hladnjaka i kutije sve ostalo kosta oko 120-130 evra za stereo pojacalo.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...