Jump to content


Audio Kasete, za kaset-dekove naravno!


accuphase

Recommended Posts

Moram da priznam,da ako mi je ista bilo,ostalo a i sada je najmilije od svega sto se zove HI-Fi su a sta drugo nego dekovi...

Znate ono...vu metri,peak metri sa hold-om,pa bacite pogled i vidite kako vasa omiljena muzika ,,treperi,, u ritmu,pa upomene,pa italo disko,pa snimanje sa disko susreta sredom uvece na 202-ci u terminu ,,za vas magnetofon,,!!!

More,to su bili dani,nema sta,steta sto tada nije bilo interneta.

E,sad posto sve to nema cari bez onih bezbrojnih,lepo upakovanih,vala i svake sa svojim specifcnim mirisom kaseta,interesuje me sledece...

Trazio sam i trazio i trazio i nikad NISTA o tome nisam nasao na netu,mislim na podatke i specifikacije audio kaseta,kojih se svi verujem rado secamo,i cuvamo kao dragocenosti.Imam dva mala kataloga TDK modela za 88 i 92 godinu i to je sve...,a tako bi rado voleo da imam pri ruci pa... sto vise toga.

Mislim na podatke tipa nivo suma,mol na 315 Hz,sol na 10 KHz i slicno(ma znate vec),a i vrlo je zanimljivo pratiti kako je tehnologija magnetnih slojeva napredovala vremenom,kao na primer povecanje max nivoa na visokim,koje su lagano iz generacije u generaciju na hrom,pa i normal trakama lagano ,,gurali,, sve blize nedodirljivim metal performansama.

Licno imam i koristim Alpine al-85,sa cijim se brojnim komandama za kalibraciju moze igrati,i vaditi maximum iz bilo koje i bilo kakve kasete.

Dakle,znate li nesto o tome,bio bih bas onako ,,klinacki,, zahvalan?

Na kraju jedno vrlo licno pitanje...TDK ma-xg ili SONY metal master odnosno super metal master ili MAXELL metal vertex,ili nesto cetvrto,sta je ,,best of the best,, ???

Link to comment
Share on other sites

U Stereoplay-u 4/1995,Sony super metal master je bila najbolje ocenjena u konkurenciji je bila i Maxell metal vertex,TDK ma-xg nisu testirali u ovom testu.Ja licno sam sacuvao jednu novu Sony super metal master i TDK ma-xg,rekao sam sebi testiracu ih kad najzad budem kupio Nakamichi Dragon-a.I moje je misljenje da izmedju navedenih kaseta treba traziti najbolju.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav,

na donjim linkovima imaš puno specifikacija i brošura o kazetofonima i kazetama....

http://www.analogaudio.narod.ru/mag/review.htm

( Ako joÅ¡ nemaÅ¡, treba prvo naložiti taj DjVu Plug-IN da bi mogao gledat fajle. NeÅ¡to sliÄno kao .pdf, radi bez problema..)

InaÄe, u dobi kazetofona, Italo Disco muzike i sliÄno :) za mene su bile zakon TDK SA-X i Maxell XLII-S trake.

Sad imam i sve bolje Metal trake, meni se Äini da su najbolje najružnije : Sony SMM, za jednu klasu...

Pozdrav, Davorin

post-2610-128510726578_thumb.jpg

post-2610-128510726592_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja bih dao glas za TDK MA-XG,jer imam 2 kasete kući kupljene u NemaÄkoj 86.god.Tada sam imao neki Sharp dek i sav materijal je oÄuvan u soniÄnom smislu,bez vidljive degradacije u zvuku.Maxell trake nikada nisam voleo,jer su imale veliki Å¡um,a Sony trake nisam uspeo da nabavim.Generalno mislim da su trake grupacije TDK ipak najbolji odnos cena/kvalitet sa svim svojim manama i prednostima.Imam na lageru nekih 10-tak TDK MA-X 60,koje Äekaju na snimanje kada uhvatim malo vremena.ÄŒak i hrom kasete tipa TDK SA-X daju odliÄne rezultate,s tim da nabacuju visoke,Å¡to sa bias-om naravno lako možemo ispeglati.Koja je traka"best of the best"?Sve zavisi od sluÅ¡aoca,kao i maÅ¡ine na kojoj se snima... :)

Pozdrav,Miroslav :)

Link to comment
Share on other sites

Hvala za informacije,nisam ni sumnjao da ce moje ,,kasetno,, pitanje biti ovako zanimljivo.Nego,kada smo vec kod kaseta,da li se secate Denon-ovih modela...kako je to dobro radilo,samo tako,mislim i zvucno a i mehanicki,za razliku od BASF-a skoro besumne pri motanju!!!

Moj licni favorit je hd7 a pogotovo hd8,bolje od cuvenih tdk sa,sa-x ili Maxell xl-II,xl-IIs !!!

Link to comment
Share on other sites

Hvala za informacije,nisam ni sumnjao da ce moje ,,kasetno,, pitanje biti ovako zanimljivo.Nego,kada smo vec kod kaseta,da li se secate Denon-ovih modela...kako je to dobro radilo,samo tako,mislim i zvucno a i mehanicki,za razliku od BASF-a skoro besumne pri motanju!!!

Moj licni favorit je hd7 a pogotovo hd8,bolje od cuvenih tdk sa,sa-x ili Maxell xl-II,xl-IIs !!!

Imao sam Denon hd-7 i tad sam imao dek Denon drm-800rg.Secam se da je snimak na toj kaseti bio jako dobar(prijatan za slusanje),i potpuno drugaciji od ostalih kaseta.Svidjao mi se zvuk te kasete,ali nisam mogao puno da ih nabavim(jer ih kod nas nije bilo puno).Zelja mi je da nabavim Denon metalku mg-x.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa vama u izboru kaseta,kao i to da su denon trake bile izuzetne ali bih hteo da dodam jos jednu vrhunsku firmu cije su me trake odusevile kako zvukom tako kvalitetom i dugotrajnosti...A to je Firma That's inace tada malo poznati Taiyo Yuden Co,a danas vodeca firma u cdr tehnologiji ili ti poznatija kao Verbatim.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa vama u izboru kaseta,kao i to da su denon trake bile izuzetne ali bih hteo da dodam jos jednu vrhunsku firmu cije su me trake odusevile kako zvukom tako kvalitetom i dugotrajnosti...A to je Firma That's inace tada malo poznati Taiyo Yuden Co,a danas vodeca firma u cdr tehnologiji ili ti poznatija kao Verbatim.

Da odlicne kasete,imam par komada.Secam se tad price(neko mi je ispricao) da su ih preporucivali za Teac-ove dekove.

Link to comment
Share on other sites

A to je Firma That's inace tada malo poznati Taiyo Yuden Co,a danas vodeca firma u cdr tehnologiji ili ti poznatija kao Verbatim.

Taiyo Yuden i dalje prodaje svoje medije pod nazivom That's u Japanu a Verbatim je samo jedna od firmi koja rebranduje Taiyo medije i prodaje kao svoje, to je sve. Isto rade i Plextor, Sony, Fuji, Maxell i mnogi drugi.

Link to comment
Share on other sites

Jedno zanimljivo poredjenje:

Kompanija TDK je svoje cuvene ma-xg modele(pre toga ma-r) obnavljala tek na svake 4 godine.

TDK ma-xg iz 86 ona cuvena,providna,sa metalnim ramom unutar kucista je imala 1 magnetic layer i sledece magnetne karakteristike:

bias noise -58 db/mol na 315 Hz +6,5 db/sol na 10 KHz +0,5 db/odnosno low dinamiku 64,5 db a high dinamiku 58,5 db

TDK ma-xg iz 90 ona crna i poslednja je 2 magnetic leyers(kao Fuji) i sledece magnetne karakteristike:

bias noise -59 db/mol na 315 Hz +7,5 db/solo na 10 KHz +o,5db/odnosno low dinamiku 66,5 db a high dinamiku 59,5 db

SONY metal master je takodje imao dvostruki magnetski sloj,SONY super metal master 5-slojni magnetni epitel!!!!!

Na zalost,nemam podatke za Sony-je pa se pitam da li je i koliko SONY super metal master bolji od TDK ma-xg mk2(iz 90-te)???

Meni prilikom snimanja i slusanja svi pomenuti modeli zvuce i rade isto,extra!!!

Da li je TDK imao jos ,,nesto,, u potonjim godinama,onako za kraj konac delo krasi,zna li neko nesto o tome,cuo sam price,ali nikada nisam video,cak ni na slici?

Link to comment
Share on other sites

Posto bez alata nema zanata,da popricamo malo i o sledecim lepim spravama...

Svi verujem pamtite cuvenu Sony seriju s pocetka 90-tih: tc-k950es/k970es/k990es.

U Japanu se to isto,po njihovom uobicajenom cudnom maniru zvalo:tc-k333esg/k333esl/k333esa ali i jedan model,tj. citava ,,medjuserija,, viska tc-k333esj isto sto i 990es(333esa) ali sa dolby s pride!

A sada ono ,,najapanskije,, u svemu tome...elem,ovo nisu kao u Evropi top modeli vec ima jos: tc-k555esg/k555esl/k555esa i model iz ,,medjuserije,, tc-k555esj.

U cemu je razlika,posto su na izgled isti sem znackice na vratascima ,,555,,?

U par kg mase viska,u drasticno kvalitetnijoj unutrasnjosti i izboru delova,u nekoliko stotina usd vecoj ceni i serijskim daljincima,nisu morali da se dokupljuju,kao za nasu odnosno njihovu ,,333,, seriju!!!

Elem,dobar deo moje kolekcije traka je ,,narezan,, na Sony tc-k990es,pa bih neopisivo rado posedovao tc-k555esa a pogotovu tc-k555esj.U smislu ima li smisla tako nesto juriti,traziti,platiti a pre svega je li uopste dobavljivo?

To je za moj racun nesto najbolje sto je Sony napravio,dobro sad ne racunam kasnije i poslednje modele za vanevropsko trziste tc-ka5es a pogotovo tc-ka7es,koji su nebo i zemlja u odnosu na ,,nas,, tc-k6es.

Jednostavno,jesu extra ali mi se 555esa i 555esj vise lepe i za oko i za dusu!!!

Sve ovo se moze videti na

Link to comment
Share on other sites

Sony UX-S je odliÄna traka, a joÅ¡ bolja je ona sa PRO oznakom, koja ima "kermiÄke" vodjice i toÄkiće. Od BASFa samo mi je Maxima II bila ok. Interesantne su bile i Raks ED-X, mislim da je to oznaka za CrO2 traku, koje su radile fantastiÄno a bile baÅ¡ jeftine.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih dao glas za TDK MA-XG,jer imam 2 kasete kući kupljene u NemaÄkoj 86.god.Tada sam imao neki Sharp dek i sav materijal je oÄuvan u soniÄnom smislu,bez vidljive degradacije u zvuku.Maxell trake nikada nisam voleo,jer su imale veliki Å¡um,a Sony trake nisam uspeo da nabavim.Generalno mislim da su trake grupacije TDK ipak najbolji odnos cena/kvalitet sa svim svojim manama i prednostima.Imam na lageru nekih 10-tak TDK MA-X 60,koje Äekaju na snimanje kada uhvatim malo vremena.ÄŒak i hrom kasete tipa TDK SA-X daju odliÄne rezultate,s tim da nabacuju visoke,Å¡to sa bias-om naravno lako možemo ispeglati.Koja je traka"best of the best"?Sve zavisi od sluÅ¡aoca,kao i maÅ¡ine na kojoj se snima... :listen

Pozdrav,Miroslav :listen

Moj glas za TDK MA, TDK SA, SA-X, Sony UX, UX-S, Thats...Imam kuci jednu Denonovu normalku (ne mogu se sjetiti modela) koja za svoju klasu svira odlicno, malo suma, puno detalja, cisti visokotonci. Maxell kazete mi nikako nisu sjele...Prosle godine sam u jednoj trgovini u Dusseldorfu pronasao nove TDK SA-X po cijeni od cak 4.50 eura/kom. Zanima me je li itko imao prilike slusati Nakamichi kazete EX (normal), SX (krom) i ZX (metal)? U sluzbenim Nak brosurama uvijek se navodi kao da se radi o kazetama originalno proizvedenim od strane Naka...

Link to comment
Share on other sites

Moj glas za TDK MA, TDK SA, SA-X, Sony UX, UX-S, Thats...Imam kuci jednu Denonovu normalku (ne mogu se sjetiti modela) koja za svoju klasu svira odlicno, malo suma, puno detalja, cisti visokotonci. Maxell kazete mi nikako nisu sjele...Prosle godine sam u jednoj trgovini u Dusseldorfu pronasao nove TDK SA-X po cijeni od cak 4.50 eura/kom. Zanima me je li itko imao prilike slusati Nakamichi kazete EX (normal), SX (krom) i ZX (metal)? U sluzbenim Nak brosurama uvijek se navodi kao da se radi o kazetama originalno proizvedenim od strane Naka...

Te Nakove trake su bile sve TDK iznutra ali samo kuciste je nak pravio ( smanjene vibracije itd... ) uglavnom sa manjom tolerancijom od TDK -ovih, i naravno vecom cenom .

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima od mog Nakamichija LX 3 iz 1983 :listen ! Glas za TDK MA-XG :listen . Naravno , to je sve subjektivno i zavisi najvise od kasetofona. Sony kasetofoni ce verovatno najbolje raditi sa Sony trakama , a na mom Nakamichiju su upravo katastrofalne...... Inace Nakamichi EX = TDK AD-X ; Nak SX = TDK SA-X i Nak ZX = TDK MA-R . Na prvim serijama Nakamichi traka , cak je na uvodnom delu za ciscenje bio TDK natpis , naravno brzo su to skinuli. I pored sve opcinjenosti firmom Nakamichi , samo kuciste trake mi je bilo ruznije od TDK, nekako soc-realisticko :listen

Link to comment
Share on other sites

Kakav je LX-3 zvucno? nisam nikad imao prilike slusati dvoglave Nakove, samo troglave...

A kaj neka bi 3. glava uticala na zvuk? Zar nije 3. glava samo za "live" monitoring med snimanjem?

LX-3 sam Äuo kor prijatelja mnogo godina nazad - naredio je direktno usporedbu sa Dragonom.

LX-3 uopšte nije svirao loše; no, ali "automatika" u Dragonu odradila je svoje pa je onda Dragon pokazao kaj se još skriva u zapisu iste kasete.

Ali svejedno - dobro radi ovaj LX-3.

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno se slazem sa Primozem :listen , koliko para toliko muzike , bar kad su Nakamichi kasetofoni u pitanju .U praksi ,pocetkom osamdesetih sam imao Thorensa TD 125 mk II, SME i Ortofon OM 30 ,Kenwood KA 1000 , kao i zvucnike AR 92 u sobi 4x4,5 m , ako sam snimao direktno rezanu plocu na TDK MA kasetama nisam mogao cuti nikakvu razliku . Ipak, nisam tada slusao klasicnu muziku gde bi skuplji kasetofon sigurno dosao do izrazaja , pretpostavljam pre svega u formiranju 3D slike.

Link to comment
Share on other sites

Kakav je LX-3 zvucno? nisam nikad imao prilike slusati dvoglave Nakove, samo troglave...

Vabe, ja do sad nisam cuo Nak koji lose svira ako je ispravan. LX-3 nisam imao, ali sam imao LX-5 koji sam direktno poredio sa ZX-9 i RX-505.

Svaka Nak serija ima svoju diskretnu "aromu" koja moze da se vidi tek kad se istovremeno uporedjuje nekoliko dekova. To ne znaci bolje i losije, nego drugacije. Kao vina iz istog vinograda ali iz razlicitih godina.

LX-5 je po zvuku vise naginjao ka ZX-9 nego ka RX-505 ali je po opstem zvuku bio negde izmedju.

Iz nekog meni nepoznatog razloga, LX-5 postize malu cenu na ebay-u iako je jako dobar dek. Ako nije cackan, mislim da slobodno mozes da kupis LX-3 i da ces biti zadovoljan. On je za dve klase iznad modela u seriji BX. Inace, izgleda fantasticno, retrofuturisticki.

Inace, izmedju dekova sa dve i tri glave je nekad razlika i u elektronici, jer je proizvodjac "zakidao na meri" kod jeftinijih modela.

Jos nesto, evo najnovijeg mesta za okupljanje ljubitelja traka, R2R i kaseta :

Link to comment
Share on other sites

Sjajan site,bas sam ovako nesto trazio,da se ,,pogubim,, u tome, hvala PrekoBare!!!

Ali,zar niko ne mari za Sony-je i ,,555,, serije,pa pogledajte malo bolje na sta to lici,nije sve u Nakamichi-ju,mada...

Jednog dana,moram i ja da sebi priustim Dragon i cr-7 cisto da ih imam,kad vec nije moglo nekad,al dobro mozda je bas u tome car!!!

Cisto da pitam,kad vec davim sa Sony-jem,svojevremeno sam video,cuo i igrao se sa dat-om dtc-2000es...samo oni mogu da naprave nesto tako lepo,besno i dobro,kako to snima,pa ,,zvuk,, mehanike...brrr!!!

Medjutim Sony je pre njega imao nesto jos bolje,iako bez advance pulse konvertora(das-r1a ima ,,samo,, pulse,pa sta mu fali),bez sbm-a(sta ce mi to,nemam lp ploce pa da ih kopiram), model dtc-1500es,strava!!!

Veliki,mocan sa mehanikom ko Revox dekovi,svi motori dd,4 head,ES u najboljem mogucem izdanju,da li tamo ,,PrekoBare,, toga ima jos uvek,to je bio only US i Japan model,nesto slicno ko Sony cdp-r3es plejer,koji se nije prodavao u Evropi a jaci od cuvenog cdp-xa-777es???

Mislim da bi lepo isli u paru,onko carski+tck-555esj+mds-j50es,al preterah...sta cu kad su ,,neodoljivi,,!!!

E...i na kraju,pa prestajem sa Sony-jem sta je to tck-800es/tck-830es,nesto laboratorijski,prototipovi,valjda nema jace od tck-700/730es iz tih serija???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...