Jump to content


beatgoeson

Članovi
  • Posts

    3,881
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    5

Everything posted by beatgoeson

  1. Ako se ne varam, ovo je bivši aktivni član foruma, pod niknejmom Mmilovan, pa da ga se setimo. LINK
  2. Aman... fizičke pojave imaju svoju tačnu definiciju i opis, ne možeš ih krstiti kako se tebi sviđa. A tebi se sviđa izraz "rezonancija" jer asocira na stvaranje nekakve nove energije, gotovo ni iz čega. Poklapali se ili ne, dva talasa se, obično ili neobično, superponiraju. Nisu "u rezonanciji" samim tim što su u fazi, tek, jedan od njih mora biti uzrok nastanka drugog da bi se moglo pričati o rezonanciji. Evo ti jednog kratkog članka o tome: https://www.physicsclassroom.com/class/sound/Lesson-5/Resonance I da ne bi nastala još jedna trakavica, toliko o tome.
  3. Ovo što si opisao se zove odjek, odnosno reverberacija. Ne postoji nešto što bi se zvalo "održavanje rezonancije i nakon gašenja pobudnog signala". Svi talasi u prostoriji se međusobno superponiraju, bili oni u fazi ili ne, istih ili različitih frekvencija. I prirodno se utišavaju, u zavisnosti od uslova u sobi i od energije talasa. E sad - ovi Klimax zvučnici bi trebalo da imaju dobru kontrolu basova pa bi bilo zanimljivo saznati otkud taj greben na 34-35Hz. Za početak, bilo bi korisno znati koja je rezonantna frekvencija tih drajvera, ali ne verujem da negde postoji taj podatak.
  4. Da, bila je takva neka rasprava, ne sećam se šta smo sve tamo pričali, osim da se nismo složili oko toga koliko je za sve kriva famozna rezonancija. Jedno je sigurno - prestankom pobude, momentalno prestaje i rezonancija. Znači - ako postoji "glindžavo razvlačenje" nekog zvuka po sobi i posle "kratkotrajne pobude", u pitanju je odjek. A može biti, što je opcija koja se u ovakvim raspravama ređe ili nimalo ne spominje, da pobuda uopšte nije "kratkotrajna"? Možda je u pitanju sistem sa slabim damping faktorom, koji ne može da "iskontroliše" kretanje vufera, naročito na njegovoj rezonantnoj frekvenciji. U tom slučaju može da nastane nekakav "voz" u kojem učestvuje i pobuda, koja traje i traje, jer membrana ne prestaje da vibrira... e, to ne ispravi ni DSP, jer on nije pravljen za to da popravlja mane takve prirode. Naravno, oko ovoga nikad nije bilo dileme - prvo pozicioniranje, pa sve ostalo.
  5. 'Ajde? Ja sam pokrenuo ovu pod-temu, ti si se odmah javio sa kontra-argumentom koji to nije. Ako ima ikakvog stalkovanja, to možeš biti samo ti.
  6. Da ne zaboravim ovaj stari mrzilački argument. Da se ne lažemo - nije ovde problem u rešenju, uglavnom su sva ona poznata, jer ih je veoma malo. I, uglavnom je ovde sve već i rečeno na tu temu. Glavni problem i izvor sukoba je - da li je ekvilizacija uopšte potrebna. Pa eto, mislim da sam izneo jedan dobar razlog za.
  7. Da te podsetim. Ignoriši ovo "14 minuta ranije", navodi su iz one druge teme: Hajd' sad reci da se niko neće dosetiti da govoriš o mojim kutijama koje su, je li, pravljene bez ikakvog plana, suprotno zakonima fizike i namenjene su nekima koji ne tragaju za vrhunskim kvalitetom.
  8. Ranije nisi bio ovako zloban. Pogledaj moj prvi post i eto ti odgovora zašto sam se javio. Šta sad - ako se neko javi posle pauze, mora da ima neke zle namere? Pa ćeš onda videti i to da je Anubis prvi opljunuo moje zvučnike koje je Sondek izvukao iz tame zaborava, a koje je on čuo isto u jednoj ranoj fazi gradnje. A šta smo radili kod njega? Slušali smo muziku. Ako se dobro sećam, kasnije je zamenio basove nekim manje muljavim, sam je naveo razlog. Ali je smislio priču da sam mu ja prčkao po spravama i izazvao neke sobne rezonancije. Koješta. Laže i ne trepće. Zašto sam pomenuo tvoj sistem? Ja sam ga makar čuo, a ti non-stop ukopavaš moj - te neodgovarajuća kutija, te vratolomija sa digitalijom, te negativni efekti... a nisi ga ni čuo. Ali, ovoga puta nisam mislio na tvoj sistem, već na sve (bas) dipole koje sam čuo. Ima jedan koji je neke stvari svirao fascinantno, a uglavnom me je ostavljao ravnodušnim.
  9. Mani se diskrecije, ako imaš neki argument, slobodno piši.
  10. Ja sam bio lukav () pa sam došao na ledinu pre početka (Laibach je nastupao drugi, počeli su u sumrak) i namestio se idealno, audiofilski, u jednakostranični trougao. Dakle, to se ne da opisati.
  11. Pa da, govorimo o 99% od tih 1%. Već smo se dogovorili da svaki koncept ima svoje prednosti i mane. Po svemu sudeći, ti preferiraš bass dipole, svesno prihvataš manje-više mlitav zvuk, slab atak i loše tranzijente. Sve i da je ostalo sve savršeno, a nije, odričeš se važnog, a veoma čujnog elementa reprodukcije. Možda je tebi to OK, meni nije.
  12. Da ne zaboravimo "bust" koji se uobičajeno dodaje manuelno, za miks-pultom. Često na koncertima odšetam do mesta gde obitava muzik-majstor, i tamo isto ubija od basova. Danas je oprema obično takva da to dozvoljava. Moj najbolji doživljaj zvuka (ne samo basova) je bio na glavnoj sceni EXIT-a 2005. nastup grupe Laibach.
  13. Pa to ti govorim - ovi u produkciji kažu - evo muzika za mase, ko hoće onako kako treba, nek uradi postprodukciju. Ko nije u mogućnosti, šta se tu može. A kad neko počne da filozofira o faznoj korektnosti u području koje je na 99% sistema u apsolutnom haosu...
  14. A šta ako su razlozi za takvu produkciju veoma trivijalni i sasvim "neumetnički"? Ne znam, ali nije nemoguće da je, recimo, procenjeno da bi realniji snimak malo žešće muzike loše zvučao na prosečnom kućnom ozvučenju? Nije teško pretpostaviti da bi to tutnjalo i muljalo sve u šesnaest. S druge strane, zašto ne bi onaj ko je željan pravog zvuka, a u mogućnosti je da stvari podesi, priuštio sebi pravi ugođaj? House curve nisu smislili neki šalabajzeri.
  15. Ih, što mrzim kad mi softver "pojede" već napisan komentar. I to već drugi put. S tim što sam ovaj put bio oprezan i memorisao napisano pre nego što sam išao na čitanje novopristiglih komentara. Ima puno istine u Delijinom prethodnom komentaru. Zgodan boost od sobe može čudo da uradi, u pozitivnom smislu. Napamet reći da nije to u pitanju je suviše pristrasno. Izbegavaš odgovor na pitanje koje sam postavio. Zamisli da imaš pod rukom prekidač sa dve pozicije - "flat" i "+6dB" na područje do 120Hz. Može i više decibela. Ali, i ne moraš da odgovoriš dok to ne čuješ. Nije pitanje ko kako voli, nego šta je bliže onome što se uživo može čuti.
  16. Zavisi od sub-a. Ako bez izobličenja i muljanja bilo koje vrste reprodukuje opseg koji mu je poveren, on nema nikakvih neaudiofilskih elemenata, naprotiv. Vrlo konkretno - proizvođač drajvera koje koristim je renomiran baš u tom segmentu - proizvodnji sub-ova i svega što treba za njih. U specifikaciji drajvera piše da je "useful" do 2000Hz. Naravno, sa tim masivnim membranama, uprkos jakim magnetima, bilo bi preterano ići više od nekoliko stotina, ali je sasvim izvesno da rez na 120Hz podnosi vrlo elegantno. Uz kabinet sa dugim kanalom "nautilus" tipa, izbor od petnaestak tipova LP filtera raznih nagiba, mogućnost podešavanja faze i room correction, mogu da stanu na crtu svim "audiofilskim" wuferima, jer može (i bolje) da odsvira ono što mogu oni, i da ide dublje, i da ima DSP nezavisan od ostatka spektra. Drugo je pitanje šta sve tržište sub-ova (koje ne poznajem) nudi pod imenom "subwoofer" i koje su realne cene za neku smislenu upotrebu.
  17. Ne može se stvar generalizovati, ima svakojakih snimaka, ali postoje trendovi. Kada se uzme "best of" nekog starog benda, snimci su do devedesetih najčešće tanki, da bi devedesetih dobili nešto "mesa", ali još uvek nedovoljno. Takođe, ako "best of" sadrži i studijske i "live" snimke, obično nema neke veće razlike među njima, što je isto u koliziji sa onim što se zaista čuje na koncertu. OK, ti govoriš o fiziološkom osećaju, ali se ne može reći da nema dubokog basa. Počev od toga da obično dominira bas-bubanj, što bi trebalo da je na 50Hz.
  18. Naravno. Ali zašto su studijski snimci filigranski, analitički i uravnoteženi, dok koncerti naginju razbijačkom zvuku i masiranju grudnog koša? Ne govorim o tome koji je pristup od ta dva "bolji", nego zašto nisu isti?
  19. OK, nisam ni mislio da ti snimci nisu dobri. Naravno da će dobro zvučati na dobrom sistemu. Ali, ti bar znaš šta je živa svirka - uporedi sa koncertnim zvukom. Trenutna fascinacija ume da zavara, jer je "sećanje na zvuk" vrlo ćudljivo. Možda bi ti pomoglo da se prisetiš da si imao pri ruci prekidač sa +6dB na basovima?
  20. Nije mi baš jasno šta se desilo - je li dobro zvučalo ili loše?
  21. Izgleda da je (i) ovde bilo burno, kad se već svi boje da nastave sa pričom. Imam jednu temu za razmišljanje, kad je u pitanju boost basova, kao i ostale primene DSP-a, isključivo na području basova. Pitam se - koliko forumaša zaista ide na koncerte? Znam za neke da idu, za ostale nisam siguran. Dakle, sve negde do osamdesetih, rok koncerti, kao i srodni - džez, džez-rok, fuzija... bili su ozvučeni u skladu sa tadašnjim mogućnostima, finansijskim kao i tehničkim. Ali, nesumnjiva intencija je UVEK bila na snazi. Posle toga, teško da sam ikad izašao s koncerta neugruvan bas-bubnjem i gitarom. Da li je moguće zamisliti rok koncert koji je "tanak" u zvuku? To ne postoji. Postoje loša i dobra ozvučenja, ali tanka, jok. Međutim, kada se posluša prosečno produkovan album pomenute muzike, to i ne liči na ono što se čuje na koncertima. Samo kod sistema koji imaju dobre basove, pa još zakače neki boost od prostorije, povremeno zaliči na neki kršteni rok. Audiofilski čistunci će reći - šta se tu može, producent je tako zamislio, i to je to. Nešto tu nije u redu. Ili producenti nisu iskreni pa se u studiju ponašaju na jedan, a čim se nađu za miks-pultom na koncertu na drugi način, ili je u pitanju nešto drugo? Postoji više mogućih objašnjenja...
  22. Možda otuda jer se u tom postu, koji sledi posle mog, direktno obraćaš meni i nadovezuješ se na ono što sam ja napisao? Naravno da je moguće, ali nisu Herci jedini, pogotovo ne i najvažniji cilj. Moj cilj je bio da napravim što manju, kompresionu, kutuju koja će da svira vrhunski i koja će, usto, da ide što je dublje moguće. Veličina kabineta jeste važan momenat ako praviš nešto namenjeno prodaji, ali je netačna tvoja tvrdnja da su mali kabineti "uglavnom neodgovarajući". Oni su uglavnom toliki baš zbog T/S parametara drajvera, odabranih sa svrhom. I stalno barataš opštim mestima koja ništa ne znače, tipa "DSP vratolomija" koja "ima svoju cenu". Sve finte za dobijanje niskih frekvencija su vratolomija - BR rupe, horne i transmisioni kanali, pasivne membrane i svašta nešto. I sve imaju svoju cenu, sva rešenja su kompromis. Kad napraviš zvučnik koji zauzima pola sobe, i to je samo kompromis radi postizanja nekog cilja Kada i ako odlučim da predstavim sve podatke, uradiću to u nekakvoj temi. Svakako treba da pažljivo uradim i konačna merenja, sada sam suviše lenj za to. Da, ja sam radio skretnicu.
  23. U pravu si, nisam čitao pažljivo. To je zato što stalno naokolo zuji nekakav lik i čini me nervoznim. Nisi primetio? Izgleda da je to autor ovog treda, stalno nešto zanoveta. Ali fakat širiš negativne talase, često sasvim proizvoljne prirode: "2. pristup - uglavnom neodgovarajući kabineti za ekstenziju naniže što se nadomešćuje ekvilizacijom u električnom ili digitalnom domenu. Prosečan korisnik voli da vidi mali zvučnik a da pritom bude fasciniran basom. On nije u pravom smislu reči neko ko traga za vrhunskim kvalitetom. To je legitimno ali je legitimno i napomenuti po kojoj ceni se to postiže". Ovo ti je sve netačno i prepuno predrasuda. Samo jedno - svi moji drajveri su u apsolutno odgovarajućim kabinetima i sviraju vrhunski kvalitetno. Nešto više možda u nekoj drugoj temi, jer će se opet pojaviti onaj čoek... Eh, da - ima na forumu jedan sa zlatnim ušima, kada bi bio u prilici da kod nekog penzionisanog profesora fizike, koji živi sam u vili na obroncima Švarcvalda, čuje ove Fostekse koje sam ja upotrebio, klot u nekoj sklepanoj BR kutiji koja se prodaje za 10kEura, on bi tvrdio da bolji zvuk niko i nikad više neće čuti, jer je onaj već možda umro. Ali ovako, kad ima basove i visoke, to zvuči kao go k.
  24. OK, verujem da samo povremeno ne paziš šta pišeš, jer si na Zexx-ov komentar mog rešenja napisao "Za prosečnog korisnika - prosečno rešenje". To je na prethodnoj stranici. Uostalom, zašto ne bi navratio na sledeći sajam (valda će ga jednom biti), pa da makar znaš šta komentarišeš?
  25. Taman posla. Ali si ti pravio takve insinuacije za naš sistem (koji se u kombinaciji sa Solaja Audio u nekim varijacijama pojavljivao na okolnim sajmovima), koji je sličnog reda veličine cene. Pritom je od mnogih, rekao bih od većine, proglašavan za najbolji zvuk sajma. Uz stojeće ovacije. I sve što uz to ide.
×
×
  • Create New...