Jump to content

Photo

Snagas polovan oko 1000e tranzistorac,

surovi Hi End

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
149 odgovora u ovoj temi

#41 Sten

Sten

Member

• Članovi
  • Pip
  • 267 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 11:58

Sten, ono gore jako dobro izgleda :thumbsup2 .

Da, izgleda, ali meni je izgled i sve ono što sam nabrojao od poznatih podataka nebitno. Skora budućnost će pokazati prati li zvuk taj izgled. ;-)

Install flash.

#42 Sten

Sten

Member

• Članovi
  • Pip
  • 267 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 12:09

Ne nisam zaljubljenik u takav zvuk. Ja sam ti zaljubljenik u sto verniju reprodukciju zivih instrumenata.

Da razjasnim nesto, mene ne interesuje da li je lampas ili tranzistorac ili radi na ugalj, mene interesuje samo zvuk ali eto desilo se da ga nadjem kod lampasa pa zato ja pisem da sam lampa man. Mene ne interesuje nacin nego rezultati i samo rezultati.

Razumijem te, jer i ja sam otprilike takav, samo što ja uglavnom završim na tranzistorima.
Ali isto tako, na osnovu količine toga što izmjenih i svojim pragom tolerancije na uređaje koji ne zadovoljavaju, mislim da je gotovo nemoguća misija naći 2 praktično istovjetna uređaja. Uvijek će se jedan pokazati bolji, pa će onaj drugi biti sve rjeđe slušan, dok ne postane potpuno suvišan.

#43 Stradi

Stradi

Member

• Članovi
  • Pip
  • 979 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 14:17

Razumijem te, jer i ja sam otprilike takav, samo što ja uglavnom završim na tranzistorima.
Ali isto tako, na osnovu količine toga što izmjenih i svojim pragom tolerancije na uređaje koji ne zadovoljavaju, mislim da je gotovo nemoguća misija naći 2 praktično istovjetna uređaja. Uvijek će se jedan pokazati bolji, pa će onaj drugi biti sve rjeđe slušan, dok ne postane potpuno suvišan.

Sve 5 prijatelju, 1000 posto si u pravu samo sto cu ja gledati da tog tranzistorca ne dozivljam tako nego vise kao da je tudj (komsiski) inace bih najeb..o jer bi onda opet krenulo trazenje.(a kao sto si rekao ne moze se naci dva ista) Ja kada sam kupovao ovaj lampas sve sam ja to cuo (krell, Levinson, Mcintosh, Leben, Bruston, Lavardin itd....) i kupio njega tako da znam da to u startu ne moze da bude bolje jer sam ih vec odbacio pri predhodnoj kupovini, jer vec tada nisu bili bolji, da su bili ja bih kupio neki od njih, to je jasno kao dan. Ali ipak kao sto sam napisao mora da zadovolji neke standarde da bi usao u kucu osim ako ne poludim i kupim neki receiver i to mu bude to, Namera mi je bila da i sa njim drzim neki standard ali ako to bas previse kosta odnosno ne previse nego onoliko koliko ja ne budem zeleo da dam onda ce da padne ili receiver ili neki integralac sa phono sekcijom necu ni preamp da palim.
da ponovim sve 5 prijatelju

Uvijek će se jedan pokazati bolji, pa će onaj drugi biti sve rjeđe slušan, dok ne postane potpuno suvišan.

Moram priznati da sam se ovoga pribojavao ali se tesim zbog gore napisanog da nece dotle doci, valjda

#44 Stradi

Stradi

Member

• Članovi
  • Pip
  • 979 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 14:22

Neki polovni Bryston 4ST?
Pojacalo ima 20 godina garancije, snagu, ako dosadi i neku vrednost. Sa dobrim tube preampom ganja sirok krug zvucnika.

Mislis 4B ST,
ako nije taj da li moze neki link.
Hvala na predlogu

#45 Sten

Sten

Member

• Članovi
  • Pip
  • 267 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 15:31

Ne znam što više pametnog reći, očito si dosta toga poslušao pa znaš kako se stvari kreću ... mislim da ćeš sam znati najbolje što bi otprilike moglo zadovoljiti.
Btw. koji to lampaš traži "godišnji odmor", ako nije tajna? Mora da je nešto high-class, možda i meni baci bubu u uho.

#46 Stradi

Stradi

Member

• Članovi
  • Pip
  • 979 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 16:11

Btw. koji to lampaš traži "godišnji odmor", ako nije tajna? Mora da je nešto high-class, možda i meni baci bubu u uho.

http://www.hi-files....21877-to-je-to/

#47 ziki

ziki

Junior member

• Članovi
  • 62 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 16:14

Da, izgleda, ali meni je izgled i sve ono što sam nabrojao od poznatih podataka nebitno. Skora budućnost će pokazati prati li zvuk taj izgled. ;-)

Ma nisam se dobro izrazio. Mislio sam da izgleda kao dobra prilika samo mi se nije dalo editirati kasnije. Bilo bi lijepo da se osvrneš na zvuk kad budeš imao konkretnih impresija. Inače, tema je super zanimljiva :thumbsup2 .

#48 Stradi

Stradi

Member

• Članovi
  • Pip
  • 979 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 16:47

Bilo bi lijepo da se osvrneš na zvuk kad budeš imao konkretnih impresija. .

Svidja mi se kako razmisljas :bounce

@sten
To bi bilo lepo, posto smo se u mnogo cemu slozili voleo bi da cujem komentar jer sam siguran da bi bio jako neutralan tj posten, tako da @sten cekamo opsirniji izvestaj u dogledno vreme

#49 Sten

Sten

Member

• Članovi
  • Pip
  • 267 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 17:06

Ne znam, neko se "pali" čisto na veličinu, kilažu i snagu, pa je samo to dovoljno da je nekome "dobro". Ok, razumjeli smo se.

Pošto je uređaj kod mene nekih mjesec i po dana, i kako je isproban i sa različitim playerom, i preampom, i IC-ima, čak i sa policom, mislim da bih mogao reći nešto konkretnije o njemu. Faza usviravanja i prilagođavanja je davno prošla, sad se samo mogu igrati s njegovim okolišem, nastojeći mu pružiti što bolje uvjete za zvučnu predstavu. Normalno, uz par starosjedioca u sistemu koji se ne mijenjaju (prije svega jer su njihove karakteristike poznate), i provjereni su nebrojeno puta, i tu su godinama.

Ukratko bih ovog Classea opisao pomalo kao poojačalo koji nit smrdi nit miriše. To mi je njegova najbolja i najlošija karakteristika.
Kako ja volim pomalo karakterna pojačala ali all-round tipa (ipak, sa izraženijim osjećajem za ritmiku, mikrodinamiku, općenito tenziju, iako smatram da bi te karakteristike trebalo imati iole bolje pojačalo, ali danas se stvarno stvašta proizvodi, a i ... bogme ljudima se svašta zna sviđati), ali s druge strane da budu što neutralnija, timbralno što uvjerljivija, da ne bude sve samo leading-edges, kako bi englezi rekli (jako lijep termin, teško prevodiv), onda sam pomalo u raskoraku s ovim Classeom.

Jer, barem zasad, on ima i jedno i drugo, ali ne do razine do koje bih želio. Imao sam pojačala koja su neke stvari odrađivala bolje, ali iako je ovdje generalno sve na višoj razini (zato ga i uzeh, u konačnici), nije baš na vrhuncu. Zapravo, stara priča - poželiš križati 2 uređaja kako bi dobio jedan pravi.

Tako da ... ostaje mi se igrati s njime, sviđa mi je što osjetno reagirna na i male tweakove, i što je zapravo vrlo blizu da bude sve što zapravo želim od jednog pojačala.

Eto, ne bih htio još više naširoko, jer ovo ipak nije moja tema (niti sam imao namjeru "ukrasti" temu), osim ako baš postoji interes, neka daljnja potpitanja, pa neka je moderator preimenuje u zasebnu temu.

#50 Stradi

Stradi

Member

• Članovi
  • Pip
  • 979 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 18:09

Tema su izlazna pojacala tako da samo napred sto se mene tice, pa to je kao da si mi predlozio da kupim pa mi pises sta je to sto bi ja trebalo da kupim.
Neka pojasnjenja bih molio. Ako je "nit smrdi nit mirise" to se odnosi prevashodno na dinamilu a ako se ne varam to je retka stvar koja ne moze kod pojacala da se ispravi drugim uredjajem jer nijedan uredjaj nije previse dinamican pa cak ni gramofon koji je tu vrh.
Pa bih te molio da malo pojasnis sta ti volis, tenziju (Krell i Levinson) i karakter (Mcintosh, Accuphase, Lavardin, Oktave, Naim) ali kakav karakter, svako pojacalo ima neki svoj karakter ali sigurno je da nije svaki po tvojoj zelji. Imam molbu a to je sledece, ako mozes pusti neku muziku gde ima izrazenog sviranja na koncertnom klaviru i to posebno delova u donjim pa cak i najnizim oktavama pa mi ako mozes prenesi kako ti klavir tu zvuci. Eto malo da dignemo celu temu na neki visi nivo, naravno ako se slazes.

#51 Sten

Sten

Member

• Članovi
  • Pip
  • 267 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 20:43

Pa karakter kako sam ga opisao, što zapravo i ne bi trebao biti neki posebni karakter, ali slušah dosta uređaja koji potpuno odudaraju od toga, a njihov zvuk bi se mogao označiti kao: povučen (laidback), (pre)ugodan, topao, bez smisla za ritam, pa bilo što brže ili žešće zvuči kao da se krive note sviraju, kao da ne može prenjeti energiju, baršunast, jednom rječju kao da svira za sebe jednu jedinu ugodnu melodijicu.
Jedan zvuk za koji bi se reklo da ga možemo slušati satima, ali zapravo ne možemo jer je predosadan, kao da se ništa ne događa, već kao da svira jedna te ista dosadna pjesma, uz koju se bez problema zaspi.

Moj "karakteran" zvuk je suprotno od toga, tj. onako kako doživljavam zvuk na koncertu: neposredno, dinamično, otvoreno, uvjetno rečeno lagano i agresivno (ako se podiže glasnoća muziciranja), čega je posljedica da ti toliko okupira pažnju (normalno, ako se ne svira nešto nama nezanimljivo), da traži od slušatelja poveliki angažman i koncentraciju, i da takav zvuk zapravo ne možeš slušati satima. Zato što je intenzivan, zašto što je glazba osmišljena da komunicira, a kad komuciramo ne možemo zaspati, niti nas tjera na spavanje.
Jednom rječju takav zvuk je - invigorativan. To ne bih nikako vezao za brendove, jer mislim da je nemoguće.

E sad, Classe ... Možda bi bilo zanmljivo u par riječi navesti kako je došao do mene, par stvari bi možda bilo jasnije

Prvi put sam ga imao doma ljetos, i iako me nije u cijelosti oborio s nogu (pokazao mi se nekako nemuzikalan, to mi je bila glavna zamjerka, zato ga nisam uzeo odmah), ispoljio je nevjerojatnu rezoluciju, veličinu stagea, čistoću, definiciju, uz takvu lakoću razlučivanja muzičkog zapisa na način kako dotad nisam čuo.
U lakše negativnosti sam mogao ubrojati dojam kao da nema tih 250w, jer je MF sa 200w djelovao moćnije (iako se to osjećalo samo u dojmu mišićavosti, ne i definicije, čistoće i ostalih nabrojanih dobrih strana Classea), i kao da mu je zvuk malčice suzdržan, kao da se boji graknuti, kao da je prellijepo odgojen. Nije imao dozu drskosti, koju ja volim.
A sad kas malo prisjetim ta nemuzikalnost je dolazila od nekakvog kao manjka koherentnosti, kao da je zvuk bio pretjerano analitičan, pa se gubila središnja kohezija.

Tada ga nisam uzeo, već sam zadržao postojeći MF F-16 koji je imao prednost u tom mišićavijem zvuku, i punoći kod udarca, kao da je imao više snage. Imao je on naravno i drugih dobrih strana (i loših, naravno), ali to je sad spooredno.

No, vrag nije dao mira, MF se ipak pokazao dosadnjikav sa svojim "sve lago pinky" karakterom, i kako sam u međuvremeno promijenio CD player, rekoh, ajde da ponovo probamo sa Classeom.
Drugi pokušaj, drugi player, druga priča. Manjak muzikalnosti, moja glavna zamjerka, je nestao. Kako je sve ostalo bilo praktično bez mane, ili barem vrlo, vrlo dobro, uzeh uređaj i ... sad lagano pokušavam ispolirati stvar do kraja tj. riještii još ovih par problemčiča.

Ako govorimo o dinamici mogu reči da Classe sigurno nije explozivan, dramatičan uređaj, ala nekakav rokerski uređaj, tipa Rotel, ili neki Krellovi koliko čujem. Iskreno ne znam s čime bih ga usporedio, a nije da mi je ovo drugo pojačalo u životu.

Ono što je možda najveći problem Classea kod mene je zapravo trenutno korištenje čiste pasive kao preampa, dok se ne nađe neko primjereno rješenje. Nemojte odmah skočiti "da, to je krivac", jer je proban sa par ozbiljnijih preampova i ni jedan ga nije pogurao baš nešto bolje od te pasive.
No, sličnu situaciju sam imao prije par godina sa Audiolab izlazom, kad mi je tek jedno 6,7 ili 8 pretpojačalo sjelo, baš ga probudilo, dalo mu dodatnog života koji je ovaj čekao cijelo vrijeme da zasja u punom sjaju.

Tako da, Classe sada doživljavam kao vrhunski trkaći auto koji je ostao bez vršnih broja okretaja. Sve je tu, sve lijepo ide, ali fale oni trnci kad treba graknuti, povući. To mi je trenutna zamjerka, i zapravo jedina zamjerka. I zapravo vrlo mala, ali ... to je relativno u ovom sportu

Dobiti to, mogao bih mirne ruke reći da imam uređaj koji može na megdan bilo čemu novome do, ne znam 6-7k eura, možda i više. Ne dobiti to, u sljedećih par mjeseci, toliko ću se sigirno družiti s njim, znači zamijeniti ga nečim boljim i reći si da je to bio vrlo dobar uređaj, ali ne i odličan. Time would tell.

što se tiče želja s klavirom ... msilim da je najbolje što imam ovaj CD

Posted Image

Snimka nije baš savršena, ali je jako dobro uhvaćen dojam klavira, ima težine, ima timbra ... Ma, klavir je ionako teško dobro snimiti, da je baš sve na svom mjestu kako se može čuti uživo.

E sad, što reći ... meni to zvuči dobro, iako nema momenata da se baš "rastura" klavir, ako si na to mislio (znaš kakva je Windham Hill muzika). Ne znam, prije bi bilo smisla kad bi slušali istu snimku.

Sve u svemu mislim da trenutni problem nije dinamika, nego nekako ,malo to sve posložiti, i prije svega ubosti dobar preamp. Bez toga neće ići, a bilo bi čudno da nije tako. Ja sam jednostavno navikao pasivu koristiti uvijek kad nemam odgovarajući preamp, jer uvijek daje dosta, za ništa novaca, ali kad sjedne dobar preamp onda pasiva nema što tražiti.

#52 Stradi

Stradi

Member

• Članovi
  • Pip
  • 979 Poruka:

Poruka napisana 03 децембар 2011 - 23:56

Posle ovakvog posta mogu samo da kazem da sam siguran da ti spadas u onu grupu ljubitelja dobrog zvuka koji znaju da cuju i tacno znaju sta njima treba. Nema potreba vise nista reci.

Sto se tice klavira, ne mora da rastura ali posto si napisao da posecujes koncerte, onda si primetio da kada slusas nize tonove na klaviru sama rezonanca kutije klavira dolazi do izrazaja, cuje se prostor iz koga dolazi zvuk, tacno se cuje to okruzenje u mojem se nalaze zice, a opet cujes i taj bat kako udara i kako zica treperi ali iz nekog prostora za koji ces uvek reci, ovo je zvuk klavira. Te elemente pojacalo bi trebalo dosta lako da restaurira u kucnim uslovima ali nije tako, Taj prostor odakle dolazi zvuk iz klavira cesto bude nekako mlitav, malo mrtav, pa i suzen, kao da je snimano na koncertnom klaviru a slusas na pianu. Zatim taj filc tog bata koji udara zice narocito ako svirac drzi i stisnutu pedalu mora da se cuje sve zajedno sa zvukom poluge te iste pedale koja pak znaci detallljnost. Klavit je jak instrument, mocan, on i kada je kompozicija nezna zvuci tako mocno, pun karaktera narocito u tim donjim lagama kako kazu pevaci. Ti razorni donji tonovi takodje najvise odredjuju boju samog instrumena, kod zicanih instrumenata violine na primer nije tako ali kod klavira cuveno Betovenovo vozanje po dirkama daje taj kres (cvrstocu, brzinu) po kojoj je Steinway tako poznat za razliko od Petrofa koji je tako sladunjav, sa dubinom ispod bine, ali i mekocom, finocom, nekom ugladjenoscu koja ne lici na Rusku istoriju. Taj nepogresiv osecaj kada slusas klavir kod kuce pa cak i na tisim nivoima a osecas u vazduhu tu snagu, tu razornu dubinu zvuka koji ima sve i snagu i finocu i udarac i prostor da cujes i firmu koja je napravila zice i onu energiju u prstima pijaniste koji se upire u stolicu a tebe tera da se i ti malo podignes u svojoj dok to slusas kuci,.Tako nesto sam mislio na klavir, i takodje mi je veoma zao sto ne mozemo da poslusamo neku kompoziciju zajedno pa da je istovremeno rasclanimo i prokomentarisemo, ali nikad se ne zna, mozda nekom prilikom
drugarski pozdrav

#53 Sten

Sten

Member

• Članovi
  • Pip
  • 267 Poruka:

Poruka napisana 04 децембар 2011 - 01:14

Ove godine sam bio na jednom koncertu, klavir solo; program uglavnom Kelemen (HR kompozitor moderne glazbe), i nešto Brahmsa i Liszta.
Išao sam samo zbog Kelemena jer mi je on jedan od najinteresntnijih autora uopće, a posebno ako gledamo recentnu glazbu (ozbiljnu).

I, zanimljivo, ono čega se najviuše sjećam je prva skladba, zaboravih koja, nije ni bitno, ali u njoj ima dosta baš ono "rasturanja" - najniže oktave, svom snagom, obje ruke, iz trzaja. Tresla se i bina i stolice, a mislim i cijela dvorana (iako ne velika). To je ono što mi je najviše ostalo u sjećanju, i na osnovu čega sam se zapitaio može li moj HiFi doma to tako odsvirati, ili barem ostaviti taj dojam, takav atak na osjetila..
Prvo problem je što nemam tako što na CD-u, drugi je problem što to treba moći tako i snimiti da bi se negdje uopće moglo i poslušati. Ovo drugo nije nimalo jednostavno.
Slušao sam dosta snimki klavira solo, i ni za jednu ne mogu reći da je bila savršena. Druga stvar je ta što ja ne kupujem CD-e radi snimki, već radi glazbe, ali evo, nijedna snimka mi nije ostala baš u sjećanju. Tako da kad netko kod mene želi čuti klavir pustim mu tog Windha Hilla, i obično je komentar da je čisto dobra snimka.

Tako da ... ne znam kako bi se sistem ponašao s tako nečim, ja ipak mislim da bi malo oduzeo dolje, ali lako bi to moglo biti i do zvučnika, ne ampa.
Drugo, sve ono vezano oko tih detalja u zvuku, dosta toga ovisi o snimci. Tako da opet imamo dodatnu nepoznanicu. Čak i da je netko snimao taj koncert, i da sam doma slušao tu snimku, ako nije bila dobro urađena, ne bih niti mogao čuti to što sam čuo na koncertu.
Ako idemo u takve detalje snimke su krucijalne. Zato ja idem nekim srednjim putem, želim da mi glazba zvuči dovoljno uvjerljivo i uzbudljivo kao da sam na koncertu, a točan zvuk bilo kojeg instrumenta ne tražim jer tko zna kako je snimljen. Ne smije biti baš neka brljotina, ali to sam ostavio godinama iza sebe.

Idealno bi bilo otići na koncert, čuti snimku koncerta doma na sistemu i reći to je to. I imatu tu snimku kao referentnu. No, to je neka druga priča i tema.

#54 Stradi

Stradi

Member

• Članovi
  • Pip
  • 979 Poruka:

Poruka napisana 04 децембар 2011 - 08:35

ono "rasturanja" - najniže oktave, svom snagom, obje ruke, iz trzaja. Tresla se i bina i stolice, a mislim i cijela dvorana (iako ne velika). To je ono što mi je najviše ostalo u sjećanju, i na osnovu čega sam se zapitaio može li moj HiFi doma to tako odsvirati, ili barem ostaviti taj dojam, takav atak na osjetila..

Za ovo bi moj odgovor bio da ne moze, Moze neverovatno blizu ali ne moze da prenese tu prirodnost zvuka, tada sistemi zvuce kao ono sto jesu a to je vestacka imitacija zivih instrumenata ali tu se opet mozemo vratiti na snimak jer vec onaj prvi stadijum a to je mikrofon unisti tu prirodnost a o zicama i raznim miksetama i tako dalje da ne govorim.
Mozda i osnovni razlog sto sam sve vise poceo da ponekad slusam i cim dobijem u zvuku neke procentualno velike naznake prirodnosti postajem zadovoljan, Steta je sto je i to tesko naci pa da ne govorim onda (gde je tek savrsenstvo )
Klavir je specifican instrument, slican problem ima i sa bas bubnjem, kako sa snimanjem tako i sa reprodukcijom i da ne duzim.
Za kraj, kada odemu u bioskop na preporuku nekoga ko nam je toliko lepih stvari ispricao i ubedjivao nas da obavezno pogledamo film posto je strava najcesce kada ga mi odgedamo izadjemo iz bioskopa sa prosecnim ili cak razocaravajucim osecajem jer smo ocekivali ne znam ni ja sta pa od tog silnog ocekivanja nekako i moramo da izadjemo mozda i nezadovoljni. Film je mozda bio stvarno neverovatno dobar ali je nama izgledalo da nije tako jer smo ocekivali nesto sto ni sami obicno nemozemo da objasnimo ali u svakom slucaju zbog ocekivanja previdimo kvalite , naravno nesvesno. Cini mi se da je slicnosa svim stvarima gde sa nam ocekivanja prevelika pa tako i sa zvukom. Evo mog primera, dogovorio sam da idem da slusam neki sistem od neverovatnik preko 500.000 eura i sve vreme sam razmisljao i ocekivao vanzemaljce od zvuka valjda. Odem ja tamo i slusali mi, slusali, mislim se ja dobro je ovo ali nista spektakularno, mora da se ovaj zezno za tolike pare, mogo je mnogo bolje da kupi, ono moje kuci svira mozda i bolje a za pare koje kosta svira 100 puta bolje. Da ja imam te pare ja bi kupio ovo, ono i sve u tom stilu. Odem ja uvece kuci i pustim ono moje i odjednom mi fali milion stvari.Odem sutra kod drugara ista stvar.Hocu da kazem da ponekad savresen zvuk (ne savrsen nego izuzetno dobar jer savrsen ne postoji) ali u celini je i tesko sagledati zbog nekog naseg ocekivanja valjda,(ima tu dosta enigmi za resavanje) Ali nama je to razonoda, mi u sustini uzivamo u tom nekom trazenju, druzenju, mislim da uzivamo ponekada i u nezadovoljstvima, uzivamo u slusanju koncerata jer ih slusam drugacije od "normalnog sveta" oni ne uporedjuju zvuke, uzivamo u trazenju, probanju, experimentisanju i jos hiljadu stvari pa stoga ziveo nas hobi vekovima jos i mi uzivali u njemu u zivotima nasim.
drugarski pozdrav
ps
Ako sam dobro rastumacio ti nemas gramofon, Ako je tako da li imas neki poseban razlog.

#55 Chuck Norris

Chuck Norris

Offtopičar

• Članovi
  • PipPip
  • 1250 Poruka:

Poruka napisana 04 децембар 2011 - 09:04

Moram priznati da ova tema, iako veoma neafirmativnog naslova (za mene), izrodila nekoliko veoma afirmativnih postova, koji su se poklopili potpuno sa mojim razmišljanjima. što bi rekli ljudi: Uzeste mi reč iz tastature. Veliki pozdrav. :cheers
Čak Noris čuje ispod 20 HZ !!

#56 Sten

Sten

Member

• Članovi
  • Pip
  • 267 Poruka:

Poruka napisana 04 децембар 2011 - 11:25

StradiVari, u pravu is nemam gram, a razlozi su tako, ajmo reći osobne prirode.
Imao sam neki Technics, ništa posebno, davnih godina, ali od kako se pojavio CD ... ne znam, meni dobar CD nije ništa lošiji od grama. Govorim u nekim istim klasama. Možda će me sad neko popljuvati, ali prije tog neka zna da sam se potrudio par puta raditi usporedbe (koliko se može obzirom na različiti medij), i neći reći da je CD bolji, ali svakako mi nije ni lošiji. Neki put je jedno prevagnulo, neki put je CD čak bio bolji.

A onda kad uzmemo u obzir da je gram zapravo skupina dijelova, pa se još s time igrati, svakim ponaosob, isprobavati ... previše za mene, jer je meni veliki problem naći i komponentu u komadu (sve ostalo, zapravo) a da zadovoljavajuće svira.
Dalje, pucketanje ploča tj. postojanje bilo kakvih drugih zvukova osim glazbe za mene je neprihvatljivo. Ja npr. neću uzeti uređaj ako mu se prejako čuje zujanje trafoa, ili nekog lampaša ako sa mjesta slušanja čujem šum cijevi. To je za mene neprihvatljivo, pogotovo kad se iskrca malo više novaca.

Plus, ne i manje važno, kad se zavalim slušati meni bi bila ogromna tlaka ići uvijek mijenjati stranu ploče. Taj komformistički dio isto igra veliku ulogu.

I još na kraju, nosači zvuka ... da li da kupujem CD-e ili ploče. Malo mi je bez veze bilo dolaziti u tu poziciju, a još više da kupujem duplo (iako imam neke prijatelje koji to i rade, ne za sve naslove, ali ipak), tako da ... zapravo nisam ni donio odluku što ću, stvari su se jednostavno prirodno dogodile.
Zapravo, u trenucima kad bi se moglo reći da samo postao audiofil, tada i nisam imao gram. Možda je zapravo to odlučilo.

Btw. ovo što pišeš o naši iščekivanja, pogotovo za skupe sisteme, i tu bih se složio s tobom.
Nevolja ovog našeg hobija je što on imitira, znači nikad ne može nastati nešto stvarno što bih te oduševilo kao stvarni koncert, već uvijek imamo posla s nečim drugorazrednim, zapravo. Tim više to dolazi do izražaja kad čujemo stvarno skupe sisteme.
Jer, što oni mogu odsvirati? Ne bolje od stvarnosti sigurno, a mi stvaran zvuk, u stvarnom životu doživljavamo kao prirodanm, uobičajen, običan. Ja barem nisam nikada rekao, "u što ovo dobro svira", kad sam ovako ili onako slušao nešto uživo. Zato se ponekad i pitam koliko zapravo ima smisla ovo naše ulaganje u taj hobi.
Ne jednom sam slušao sisteme od nekoliko 10-aka, pa do 100-tinjak tisuća eura, u sobnim uvjetima, ne na sajmu. Bilo ih je dobrih, vrlo malo izvanrednih, i dosta onako čisto ok.
Zeznuta i pomalo paradoksalna stvar je to naše bavljenje hifijem, ali zato kad si složimo doma "da svira" ... pa, to se sa malo stvari može mjeriti.

#57 Stradi

Stradi

Member

• Članovi
  • Pip
  • 979 Poruka:

Poruka napisana 04 децембар 2011 - 12:02

Pa da ne citiram ceo post, verovatno u dubini duse se slazem sa svime sto si rekao jer nas je izmisljanje daljinskog upravljaca pokvarilo, bolje reci razmazilo, ulenjilo do krajnih granica. U tom svetlu potpuno razumem tvoj odnos prema gramofonu a i deo o vise elemenata za uparivanje. U nekoj biti problema mnogo toga govori da si ti u pravu ali nazalost ja sam Gramofon covek, Necu nikako da se pokrene rasprava na temu CD ili Vinyl jer toga ima na pretek na ovom formu pa tamo moze i da se nastavi ali ja imam i CD i Gramofon i Magnetofon i da budem blag ali konkretan moj omiljen izvor je gramofon pa onda magnetofon pa zatim cd player.
Izgleda kontradiktorno da te podrzavam u tvojim stavovima a na kraju volim to nesto (gramofon) sto ti ne zastupas ali je stvarno tako, jer nisam ni ja ni ova nasa pasija uvek racionalna. (po meni jeste gramofon neka muka slatka i teza ali je i bolje zvuceca pa je zato i favorizujem, ali ponavljma po meni, )
Ako preskocim zvuk (kokoska) i vratim se jajetu a to je muzika onda mogu reci da neka strarija dela kao i dosta muzike koje nema na cd -u nisi u mogucnosti da cujes jer se nalaze samo na vinylu. To je jedan od razloga sto ja imam CD, mnogo toga je snimljeno samo na cd-u, a to je onako moj laicki motiv da mozda ubacis i gram kao izvor jer se iz postova vidi da nisi test disk man vec da volis i cini mi se razumes muziku, sto je dar koji treba cuvati a i nadogradjivati novim muzicko-slusnim iskustvima.

Neko pametan je svojevremeno rekao slusati muziku kuci na dobrim uredjajima je bolje od sex-a (kao nekog (sex) iskonskog vrhunca slasti, sve dok nisu izmislili sampite i baklave :) ) i mnogi su ga (tog doticnog) zbog toga kritikovali govoreci da se nista ne moze meriti sa sex-om, sve dok nisu kuci sklepali bolji sistem. :) mada mrtva je to trka po meni. ;-)
ps
Da li si mozda predstavio sistem ovde na forumu ili nekako mogu da saznam komponente koje su u tvom sistemu , moze i na PP ako ti je zgodnije, ovo pitam samo jer bih zeleo da jos malo "razgovaramo " na neke teme pa me ovo interesuje da bih ako mogu malo video tvoj ukus i na sta se tvoje uvo trenutno naviklo (dok ne promenis sistem) Ili ako nisi do sada da mozda sada predstavis svoj sistem u rubrici nasi sistemi, sa puno slika jer svi mi volimo slike pa to ti je.
Naravno ako ti nije preveliki problem.

#58 Sten

Sten

Member

• Članovi
  • Pip
  • 267 Poruka:

Poruka napisana 04 децембар 2011 - 12:21

Ne, nisam predstavio sistem, iz nekoliko razloga.
Možda je prvi taj da se ne volim "pokazivati". Ne mislim ništa negativno o tome, ali jednostavno nisam takav čovjek, nemam potrebu za time.
Drugo, ja relativno dosta mijenjam komponente, pa mi je onda malo bez veze postavljati slike, jer se doslovno može dogiditi da za tjedan dana nečeg više ne bude u sistemu.
I zadnje, nitko me nije to baš pitao, tražio, ali evo, pošto, iskreno, dugo nisam naišao na ovako zanimljivog i ustrajnog sugovornika, probat ću to učiniti još danas.

#59 Stradi

Stradi

Member

• Članovi
  • Pip
  • 979 Poruka:

Poruka napisana 04 децембар 2011 - 12:59

pošto, iskreno, dugo nisam naišao na ovako zanimljivog i ustrajnog sugovornika, probat ću to učiniti još danas.

Znaci misljenje je obostrano, sto me jako raduje, pa eto "moram " :) ponovo da se slozim. Ja sam to vec napisao ali sam obrisao jer nisam zelo da pogresno protumacis ali mi je naj iskrenije jako drago da imamo isto misljenje i po tom pitanju, kao da sam ga sam napisao.
Najlepse hvala a jedva cekam da vidim sistem, mozda nam otvori jos neku temu na nase a nadam se i opste zadovoljstvo. (ostalih) ali slike cekam kao malo dete ispred radnje sa slatkisima.

#60 ninja

ninja

Fisherman's Friend

• Članovi
  • PipPip
  • 3843 Poruka:

Poruka napisana 04 децембар 2011 - 13:08

Stradi, ovdje se pojavio jedan Air Tight ATM-1s .... sa 20h radnog staza, cijena je podosta iznad tvog budzeta ali i podosta ispod prodajne cijene ....
Digitalt sa Bill... Vinyl sa Bull

AV impuls